Sprzęt elektroniczny w dzisiejszym świecie to podstawa funkcjonowania społeczności. Nikt nie wyobraża sobie życia przez dłuższy okres czasu bez urządzeń elektronicznych, które służą nam nie tylko do rozrywki, ale także do pracy i załatwiania wszelakich spraw.
Jednak nie każdego stać na zakup laptopa, konsoli do gier, aparatu fotograficznego wysokiej klasy , czy innych gadżetów. Przykładowo dobrej jakości sprzęt fotograficzny to wydatek rzędu 3000 zł, a życie do tanich nie należy. Nie każda firma może pozwolić sobie na zakup sprzętu za gotówkę, szczególnie firmy, które dopiero wkraczają w rynek przedsiębiorczości, dlatego firmy często sięgają po formę płatności jaką jest leasing.
Poprzez leasing stajemy się posiadaczami dóbr, nie na drodze bezpośredniego zakupu, ale tak jakby odpłatnego użytkowania. Leasing stanowi umowę cywilno-prawną, gdzie kupujący jako właściciel środka trwałego przekazuje go w użytkowanie osobie, która będzie go użytkowała w zamian za przyszłe z góry określone opłaty.
Dla nowych klientów nie korzystających wcześniej z tej formy pozyskiwania sprzętu, barierę stanowią formalności i raty. Okazuje się jednak, że formalności przy leasingu nie są złożone, zakup sprzętu jest dość prosty, robi się to w trzech krokach. Pierwsze co musimy zrobić to wypełnić wniosek leasingowy, następnym krokiem jest przyznanie leasingu, a ostatni krok to podpisanie umowy i odbiór produktu. A więc nie należy bać się spraw papierkowych, tylko najzwyczajniej w świecie kupować sprzęt na firmę w leasingu.
Podpisanie umowy odbywa się w sklepie lub siedzibie firmy klienta, dla wygody kupującego. Wszystko odbywa się za pośrednictwem kuriera , który dowozi dokumenty na ustalone miejsce, gdzie następuje podpisanie umowy. Wszystko by ściągnąć klienta do siebie, ponieważ firmy leasingowe konkurują ze sobą o klientów, jak i w każdej innej dziedzinie życia w współczesnym świecie.
Raty w leasingu są niskoprocentowe i wynoszą zazwyczaj około 1% w skali miesiąca. Firmy leasingowe zajmują się wszystkim, pomagają nawet klientowi wybrać optymalny dla niego produkt. Obecnie na rynku jest taki wybór produktów, że dla zwykłego człowieka nie siedzącego w danym fachu, wybór konkretnego modelu może przyprawić o porządny ból głowy.
Gdy klient podejmie decyzję o zakupie produktu w leasing , rozpoczyna się cała procedura, która zazwyczaj trwa kilka dni. Do podpisania umowy wystarczy dowód osobisty i dokumenty założycielskie.
Obecnie trudno o kapitał początkowy, dlatego dla nowo powstających firm zakup sprzętu w leasing stanowi odczuwalne odciążenie zainwestowanych pieniędzy w działalność naszej firmy.