Kradzież lub utrata tablic rejestracyjnych – to warto wiedzieć

Zgubienie tablicy rejestracyjnej lub kradzież zwykle oznacza problemy dla właściciela pojazdu. Zgodnie bowiem z polskimi przepisami jazda bez nich jest niedopuszczalna. W najlepszym wypadku grozi nam za to mandat karny, lub zabranie dowodu rejestracyjnego przez Policje i zakaz dalszego poruszania się pojazdem.

Jeśli brakuje jednej tablicy, najpewniej gdzieś ją zgubiliśmy. Jeżeli jednak obu – prawdopodobnie zostały skradzione i będą wykorzystane zwykle do celów przestępczych (głównie kradzieży paliwa). A to już problem. W przypadku zgubienia procedura jest mniej skomplikowana. Wystarczy w wydziale komunikacji, w którym dokonywano rejestracji, zgłosić ten fakt. Wówczas uzyskamy możliwość wydania wtórników tablic z obecnymi numerami rejestracyjnymi (dotyczy to wyłącznie tych tablic, które posiadały aktualnie wymagane wzory flagi europejskiej). Mamy także prawo do wnioskowania o przerejestrowanie pojazdu – wtedy tablice będą zawierały nowe numery rejestracyjne, uzyskamy nowy dowód (obowiązkowo dotyczy to tablic białych, które posiadały flagę Polski i starych, czarnych tablic).

Jeśli tablice rejestracyjne zostały skradzione obowiązkowo fakt ten należy jak najszybciej zgłosić na Policji (potrzebny będzie dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu). Po dokonaniu formalności wystawione zostanie zaświadczenie, które będzie konieczne do przedłożenia w wydziale komunikacji. Dzięki szybkiej reakcji unikniemy nieprzyjemności, które prawdopodobnie wynikną, jeśli ktoś użyje naszych numerów rejestracyjnych do popełnienia przestępstwa.

Procedury w wydziale komunikacji

Niestety nawet w przypadku kradzieży tablic, a na pewno po ich zagubieniu, należy liczyć się z kosztami. Należy też pamiętać, że do chwili założenia nowych tablic nie możemy poruszać się pojazdem. Nawet domowe metody zastępowania tablicy napisami z numerem rejestracyjnym nie są dopuszczalne. W wydziale komunikacji potrzebny będzie dowód osobisty (lub w przypadku osób prawnych wyciąg z KRS ), dowód rejestracyjny, karta pojazdu, o ile była wydana, oświadczenie o kradzieży/ zgubieniu czy zniszczeniu tablic (plus zaświadczenie z Policji o ile wydano).

Nowe tablice rejestracyjne zostaną wydane w dniu złożenia takiego wniosku. Koszt, jaki w związku z tym poniesiemy to 180 zł za nowe tablice, a 93 zł za wtórnik. Otrzymamy także tymczasowy dowód rejestracyjny, który umożliwi poruszanie się pojazdem, z nowymi tablicami prze okres do 30 dni (wtedy dowód wymienimy najpewniej na stały).

Leave a Reply