Zakup samochodu – leasing kredyt, czy gotówka?

Posiadanie samochodu, zarówno w ujęciu prywatnym jak i firmowym, jest w dzisiejszych czasach w przeważającej liczbie przypadków koniecznością. Jednak zakup to spory wydatek i bardzo rzadko decydujemy się na zakup gotówką, a co za tym idzie poszukujemy alternatywnych opcji. Najpopularniejszymi opcjami na dzień dzisiejszy poza zakupem za gotówkę są leasing i kredyt.

Ciekawostką jest fakt, że duży procent społeczeństwa nie ma świadomości, iż w płaszczyźnie prywatnej możliwe jest pozyskanie samochodu w formie leasingu. Mowa w tym momencie o tzw. leasingu konsumenckim, czyli specjalnej formie kierowanej do odbiorcy nie posiadającej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Poza kosmetycznymi różnicami w stosunku do form przeznaczonych dla firm, leasing konsumencki wyróżnia brak konieczności rozliczania podatkowego leasingu. Identycznie dla firmowej opcji obowiązują nas z kolei standardowe składowe jak: wpłata wstępna, określona dla danej umowy liczba rat oraz gwarantowana w każdej umowie leasingowej opcja i warunki wykupu.

W przypadku odbiorców, którzy posiadają zarejestrowaną działalność gospodarczą kredyt lub leasing może się stać dużo bardziej atrakcyjną opcją niż zakup za gotówkę. O ile leasing i oferty banków w tym zakresie są do siebie znacząco zbliżone, to płaszczyzna kredytów oddaje dużo szersze możliwości. Możliwe jest przede wszystkim zaciągnięcie standardowego kredytu, jednak często okazuje się, że bardziej wygodnym i opcjonalnym rozwiązaniem jest kierunkowy kredyt samochodowy. Jeszcze innym przykładem może być kredyt inwestycyjny, który możemy zaciągnąć na zakupy środków trwałych dla firmy, a więc także zakup samochodu.

Leasing jest bardziej atrakcyjny od kredytów z kilku powodów. Przede wszystkim banki nie stawiają tak mocno wygórowanych wymogów niż przy okazji kredytów samochodowych czy inwestycyjnych. Związany jest z tym fakt, iż w przypadku leasingu samochód pozostaje własnością banku aż do momentu wykupu, z kolei w przypadku kredytu pozostaje jedynie zabezpieczeniem. Z tego faktu wynika kolejna różnica, a mianowicie fakt, iż leasing nie zmniejsza naszej zdolności kredytowej. To ostatnie ma często dość kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw o asynchronicznym charakterze pracy.

Oczywiste jest, że każdy przypadek będzie inny, dlatego też każda firma musi poprowadzić własne wyliczenia, która z opcji jest najbardziej korzystna. Gotówka jest bardzo wygodną formą, ponieważ stajemy się z w jednym momencie właścicielami samochodu, bez dodatkowych obostrzeń rozciągniętych w czasie. Jednakże kalkulacje mogą wskazać jako optimum zarówno leasing, jak i któryś z rodzajów kredytu. Średnie i duże firmy, przy potrzebie zamówienia większej liczby samochodów mogą próbować negocjować warunki umów. Doświadczenie pokazuje, że banki są otwarte na tego typu rozmowy, w związku z chęcią pozyskania klienta operującego znacznym kapitałem. W momentach dużej presji czasowej możemy oczywiście poszukiwać dodatkowych narzędzi finansowych, które umożliwią szybki zakup samochodu.

Marginalnie stosowanym w przypadku firm sposobem jest przykładowo kredyt pod hipotekę, który w obliczu ekstremalnych wymagań może być jedynym wyjściem. Inaczej przedstawia się sytuacja w sektorze prywatnym, ponieważ bywają przypadki, kiedy pożyczka hipoteczna, w ogólnym podsumowaniu, była bardziej atrakcyjna niż leasing, gotówka czy kierunkowy kredyt samochodowy.

Leave a Reply