Leasing operacyjny zwany inaczej usługowym, polega na przekazaniu przez leasingodawcę prawa do użytkowania określonego przedmiotu trwałego na wyznaczony czas, w zamian za dokonywanie stosownych opłat leasingowych. Należy pamiętać, że w tym wypadku umowa trwa krócej, niż okres pełnej amortyzacji pojazdu. Około 80% leasingobiorców wybiera leasing operacyjny – transakcja jest prosta, mamy też większe korzyści podatkowe.
Leasing operacyjny to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dlatego wielu przedsiębiorców go wybiera. Decydując się na leasing operacyjny, posiadamy większą kontrolę nad wydatkami firmy, umożliwia on płatność podatku VAT w ratach. Warto zastanowić się nad takim rodzajem leasingu, szczególnie gdy planujemy użytkować leasingowany samochód w sposób mieszany, czyli zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych. W tym wypadku można odliczyć podatek w 50%, drugie 50% to koszt podatkowy w leasingu operacyjnym. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, rata leasingowa zawiera podatek VAT, gdyż leasing uważany jest za usługę. Jeżeli przedsiębiorca chce wykupić użytkowany pojazd, może to zrobić po zakończeniu trwania umowy.
Jeżeli mamy w planach zakup pojazdu, którego wartość przekracza 20 000 euro, leasing operacyjny będzie najlepszą opcją, ponieważ będziemy mogli wliczyć sobie w koszty pełną wartość netto samochodu. Oczywiście ma on też pewne wady. Po pierwsze podatek VAT naliczany jest w całości wraz z chwilą dostarczenia przedmiotu leasingowego, po drugie czynsz inicjalny nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie na rynku finansowym jest dużo produktów finansowych, także możliwości jest nieskończenie wiele, ważne, żeby wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas najkorzystniejsze. Przed podjęciem decyzji o wyborze formy leasingu, warto dokładnie przeanalizować koszty początkowe. Leasing operacyjny jest najczęściej wybierany właśnie ze względu na niski wkład kosztów własnych.