Kredyt samochodowy czy leasing?

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu dla firmy mają kilka możliwości sfinansowania inwestycji. Najczęściej wybierane są kredyty samochodowe oraz leasing. Która opcja jest korzystniejsza?

Na jakich zasadach opierają się kredyty samochodowe?

Przedsiębiorcy korzystają z kredytów samochodowych na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne. Różnią się jedynie dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego. Tego typu kredyty są produktem celowym. Dlatego należy wybrać markę i model samochodu oraz salon, w którym będziemy dokonywać zakupu, a bank po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, przeleje pieniądze na konto sprzedawcy. Bank może zaoferować nam kredyt w całości pokrywający koszt zakupu lub zażądać od nas wkładu własnego. Oprocentowanie w skali roku wynosi tutaj maksimum 20 procent. Koniecznością jest zabezpieczenie kredytu.

Jakie są zasady leasingu?

Leasing można porównać do dzierżawy samochodu. Firma podpisuje z leasingodawcą umowę na podstawie, której ten przekazuje jej auto do użytku w zamian za miesięczną opłatę (raty leasingowe). Na rynku dostępny jest leasing finansowy, w którym można zawrzeć klauzulę o wykupie pojazdu po zakończeniu trwania umowy oraz leasing operacyjny, w którym taka klauzula nie może się pojawić.

Zalety i wady kredytu samochodowego

Podstawową zaletą kredytu jest to, że po spłacie wszystkich rat staniemy się właścicielem samochodu. Kolejnym plusem kredytu jest jego dowolna wysokość. Nadwyżkę możemy więc przeznaczyć na opłacenie składek ubezpieczeniowych czy inny cel. Kolejne zalety kredytów samochodowych to:

– możliwość odsprzedania auta w czasie spłacania rat,
– możliwość wcześniejszej spłaty wszystkich rat,
– możliwość zawieszenia kredytu.

Mankamentem kredytów samochodowych są skomplikowane formalności związane ze składaniem i oceną wniosku oraz konieczność posiadania zdolności kredytowej. Warto także zwrócić uwagę na obowiązkowe zabezpieczenia, które są niekorzystne dla kredytobiorcy.

Wady i zalety leasingu

Większość przedsiębiorców docenia niezbyt skomplikowane formalności związane z podpisaniem umowy leasingowej. Ten sposób finansowania auta jest także dostępny dla szerszej grupy przedsiębiorców – mogą więc z niego skorzystać firmy, które dopiero wkraczają na rynek i nie mają zdolności kredytowej. Warto zwrócić uwagę również na to, że raty leasingowe są stałe, a za naprawy techniczne odpowiada leasingodawca. Ta forma finansowania wiąże się ponadto z korzyściami podatkowymi. Całą ratę leasingu operacyjnego można bowiem wliczyć w koszty uzyskania przychodu (w przypadku kredytu wliczamy jedynie koszty oraz naliczone odsetki).
Leasing ma jednak także kilka wad. Wśród nich warto wymienić:

– brak możliwości wykupu samochodu (chyba, że w umowie znajdzie się stosowna klauzula),
– samochodu nie można odsprzedać czy zamienić,
– przedsiębiorca musi wybrać samochód, który kosztuje minimum 50 tysięcy złotych.

Leave a Reply